Genetikai vizsgálat oldotta meg a „testvérmúmiák” rejtélyét

A kutatók a Manchesteri Múzeumban őrzött maradványokat elemezték.

Fotó: University of Manchester
A két testvérként ismert leletek a Manchesteri Múzeum legidősebb múmiái, és egyben az egyiptomi gyűjtemény leghíresebb darabjai. A maradványok két előkelő férfitől, Khnumnakhttól és Nakhtankhtól származnak. A férfiak időszámítás előtt 1800 körül haltak meg.
A leleteket 1907-ben fedezte fel Flinders Petrie és Ernest Mackay a Kairótól 400 kilométerre fekvő Deir Rifeh (Rifa) nevű kis faluban. A két szarkofágban olyan hieroglifákat azonosítottak, melyek alapján mindkét férfi ugyanannak a meg nem nevezett kormányzónak a fia volt, anyjuk neve pedig Khnumaa volt.
A maradványok 1908-ban érkeztek meg Manchesterbe. Miután a múmiákat kicsomagolták, és Margaret Murray vezetésével alaposabban is elemezték, a szakértők arra jutottak, hogy a két csontváz morfológiája sokban különbözik.
Éppen ezért napjainkig folyik a szakmai vita arról, hogy Khnumnakht és Nakhtankh valóban rokonok voltak-e. A kérdés megválaszolására 2015-ben a Manchesteri Egyetem munkatársai DNS-mintákat vontak ki a múmiák fogaiból. A vizsgálat eredményeiről az egyetem oldala számolt be.
Az analízis szerint mindkét férfi az M1a1 haplotípushoz tartozott, ami anyai rokonságra utal. Az Y kromoszóma-szekvenciáknál ugyanakkor eltérésekre bukkantak, ez pedig azt sugallja, hogy Nakhtankh és Khnumnakht más-más apáktól származott. A szakértők az új adatok alapján most úgy vélik, hogy a férfiak féltestvérek lehettek.
„Hosszú és kimerítő volt az út az eredményekig, de végre itt vagyunk” – mondta Konstantina Drosou, a DNS-szekvenciát végző csapat vezetője. A kutató hozzátette, az ilyen pillanatok miatt hisznek az ősi DNS-ek jelentőségében.