Egy 2005-ben eltűnt műhold jelét fogta egy amatőr csillagász

Az amatőr csillagász január 20-án lett figyelmes a különös jelre.

Fotó NASA
Az Imager for Magnetopause-to-Aurora Global Exploration (IMAGE) műholdat 2000. március 25-én bocsátotta fel a NASA. Az űreszköz feladata az volt, hogy a magnetoszférát vizsgálja. A földi irányítás 2005. december 18-án vesztette el a kapcsolatot a műholddal, a küldetést pedig hivatalosan 2007-ben zárták le. A közelmúltban azonban egy amatőr csillagász állítása szerint észlelte az IMAGE jeleit.
Hogy a NASA kiderítse, valóban a műholdtól érkeztek-e a jelek, a Goddard Űrközpont ráállította a forrásra a Deep Space Network-öt. A hálózat öt antennája egymástól függetlenül elemezte az objektumból érkező rádiójeleket.
A NASA a 2017. január 29-én bejelentette: a megfigyelt jelek tulajdonságai összhangban voltak az IMAGE-től elvárt rádiófrekvenciás egyediségekkel. A rádiófrekvencia kiugró csúcsot mutatott középfrekvencián, emellett az oldalsávok is az IMAGE-től elvárhatóak voltak.
A NASA újabb bizonyítékokat szándékozik gyűjteni arra vonatkozóan, hogy az érintett forrás ténylegesen az elveszett műhold-e. A szakértők ehhez előbb begyűjtenék, majd elemeznék az objektumtól származó adatokat. Ez egyáltalán nem lesz egyszerű, ugyanis az IMAGE missziójában használt hardverek és operációs rendszerek mára elavulttá váltak. A mérnökök feladata lesz, hogy megoldják ezt a technikai problémát.
Ha sikerül felvenni a kapcsolatot a szerkezettel, a NASA munkatársai meg fogják kísérelni bekapcsolni a műhold tudományos eszközeit, hogy felmérjék állapotukat.