Mesterséges intelligencia majdnem megoldotta egy kézirat rejtélyét
Az Albertai Egyetem csapata a Voynich-kéziratot vizsgálta.
Fotó: Yale Library
A késő középkori forrás 19. századi felfedezése óta várja, hogy végre megfejtsék. A közelmúltban Greg Kondrak, az Albertai Egyetem munkatársa Bradley Hauerrel vizsgálta meg a kéziratot – számol be a Phys.org. A szakértők mesterséges intelligenciával igyekeztek dekódolni a szöveget.
Az első lépés az volt, hogy elemezzék a nyelv eredetét. Kondrak és Hauer közel 400 nyelvből vett mintákat Az emberi jogok egyetemes nyilatkozatának segítségével. A szakértők az analízist megelőzően úgy vélték, hogy a Voynich-kézirat arab nyelvű, az algoritmus lefuttatása után azonban arra jutottak, hogy nagy valószínűséggel héberül írták.
„Ez meglepő volt” – mondta Kondrak. A kutató szerint az csupán az első lépés, hogy kijelentik: a szöveg héber. A következő az, hogy megfejtsék.
A kutatók olyan algoritmust hoztak létre, amely képes megfejteni a kéziratot. A vizsgálatból kiderült, hogy a szavak 80 százaléka szerepel a héber szótárban. Kondrak és Hauer azonban egyelőre nem talált olyan nyelvészt, aki lefordította volna a szöveget. A csapat ezért a Google Fordítót használta. A program egy nyelvtanilag helyes, de nehezen értelmezhető mondatot fordított: „A nő ajánlatokat tett a papnak, a ház urának és nekem és az embereknek”.
Kondrak szerint a nyelvészek feladata lesz, hogy megfejtsék a teljes kéziratot. A kutatók azt tervezik, hogy a mesterséges intelligencia segítségével több rejtélyes forrást is elemeznek majd.