Hongkong is betiltja a belföldi elefántcsont-kereskedelmet

Kína után újabb ázsiai állam lépett fel az elefántcsont-kereskedelemmel szemben.

Fotó: Profimedia
A törvényhozás 2018. január 31-én szavazta meg az új jogszabályt, mellyel 2021-ig teljesen felszámolnák a belföldi elefántcsontpiacot – számol be a Phys.org. 2017 végén Kína jelentett be teljes tilalmat az elefántcsont-értékesítéssel szemben.
A hongkongi döntés segíthet visszaszorítani az orvvadászatot, ezzel pedig rengeteg állat életét menthetik meg. Alex Hoffard, a WildAid Hong Kong munkatársa szerint az 1989-ben életbe lépett elefántcsont-kereskedelmi tilalom óta Hongkong 670 tonnás készletével mindig is az emberiség szégyene volt.
Az új törvény három lépésben fogja felszámolni a belföldi piacot. Sok természetvédő szerint a hosszú folyamatot kihasználhatják a kereskedők, az afrikai elefántoknak pedig azonnali védelemre lenne szükségük.
Hongkongban első körben az 1975 után beszerzett trófeák és csontok árusítását fogják betiltani, ezután pedig a szabályt kibővítik az 1975 előtti tárgyakra is. 2021-re aztán felszámolják a kereskedők készleteit. Az elefántcsont-kereskedelemért kiszabható maximális pénzbírság 10 millió hongkongi dollár (kb. 3,2 milliárd forint), a maximális börtönbüntetés pedig 10 év lesz.
A piacban érdekeltek szerint a kormánynak valamilyen módon kárpótolnia kell majd a kereskedelemből profitálókat.Az új törvény tervezetét már 2016-ban benyújtották, a kereskedelem mégis virágzik Hongkongban. 2017 júliusában foglalták le az elmúlt három évtized legnagyobb illegális készletét, amely több mint 7 tonnát nyomott.
Az orvvadászat miatt az elmúlt tíz évben 110 000 afrikai elefánt pusztult el. A vadászok ráadásul gyakran a parkőrökkel is lövöldözésbe keverednek, így az elefántcsont iránti kereslet emberi életeket is követel.