Újabb kutatás indul Tutanhamon sírkamrájának feltérképezésére

A Torinói Műegyetem kutatói radarméréseket fognak végezni a fáraó 1922-ben felfedezett sírjában.

Fotó: Profimedia
Ezekkel az elemzésekkel igyekeznek bizonyítani Nicholas Reeves 2015-ös elméletét.
A brit egyiptológus nagy felbontású digitális képalkotási eljárással vizsgálta meg Tutanhamon sírkamrájának falait, és két befalazott átjárót is talált. Ezek egyike mögött szerinte egy raktárhelyiség, a másik mögött viszont Nofertiti királynő sírja rejtőzhet. Már eddig ismeretlen, üres kamrák felfedezése is hatalmas régészeti szenzációnak számítana.
Nofertitiről DNS-vizsgálatok eredménye alapján egyes tudósok azt feltételezik, hogy ő volt Tutanhamon anyja. Más elméletek szerint viszont csak a mostohaanyja lehetett. Az bizonyos, hogy Nofertiti Tutanhamon apjának, Ehnatonnak főfelesége volt.
Később japán és amerikai szakértők is elemezték a sírt. A Vatanabe Hirokacu által bemutatott radarfelvételek világosan kimutatták a két helyiséget és az egyelőre azonosításra váró anyagokat. Az amerikai adatok analízisére felkért geofizikus, Dean Goodman a National Geographic magazinnak nyilatkozva azonban elmondta, hogy ha létezne ilyen üreg, akkor erős visszaverődést tapasztalnának. „De egyszerűen nem létezik” – nyilatkozta a szakértő.
Az olasz kutatócsoport új mérései jelenthetik talán az utolsó esélyt, hogy bizonyítsák Reeves hipotézisét. A kutatást vezető Franco Porcelli szerint a radarképek készítéséhez február 6-ig három különböző, a legújabb technikát használó módszert fognak alkalmazni. Ezekkel a sírkamra feltételezett helye körüli terület szerkezetét 99 százalékos biztonsággal át tudják vizsgálni. A képek kiértékelése viszont hetekig vagy hónapokig is eltarthat.