Sikerességük okozhatta a dinoszauruszok vesztét
Kutatók egy csoportja a dinoszauruszok elterjedését térképezte fel.
Kép: Pixabay
Az új tanulmányt a Nature Ecology and Evolution szaklap közölte. A publikáció szerint a dinoszauruszok száma már csökkenőben volt, amikor az őket elpusztító aszteroida a Földbe csapódott.
Az élőlények dél-amerikai „szülőhelyükről” indulva viszonylag hamar benépesítették az egész bolygót. Az elterjedésüket feltérképező kutatók szerint a dinoszauruszok azért tudtak ilyen gyorsan elszaporodni, mert a megjelenésük előtt nem sokkal egy jelentős kihalási esemény zajlott. Mivel alig találtak kihívóra a táplálékért és a területért folyó harcban, elszaporodásuknak semmi sem állta útját.
Uralmuk vége felé azonban, amikor már a világ szinte minden élőhelyéhez alkalmazkodtak, terjedésük lelassult.
„Nem volt hova mozdulniuk tovább, elárasztották a Földet. Nem jöttek már létre új fajok, annyira speciálisan alkalmazkodott mindegyik az adott feltételekhez” – magyarázta Ciara O’Donovan, a Readingi Egyetem kutatója.
A tudósok statisztikai számítások alapján rajzolták fel a Föld háromdimenziós terében, hogy hol fordult elő egy-egy dinoszaurusz, illetve hogy hol éltek az adott faj ősei. Térképük teljesebb képet ad az ősi állatokról, mint a kövületek önmagukban.
Egyes tudósok azonban nem értenek egyet az új eredményekkel, és vitatják, hogy az aszteroida becsapódásakor már leáldozóban volt a dinoszauruszok uralma. David Martill, a Portsmouthi Egyetem kutatója úgy véli, hogy a kréta időszakban, amikor a Pangea szuperkontinens kisebb földrészekké töredezett szét, a dinoszauruszok még javában diverzifikálódtak, azaz új fajaik születtek. A folyamat egészen addig kitartott, amíg a becsapódási esemény el nem pusztította őket.