Először növesztettek emberi petesejtet a teljes érésig
A petesejtet laboratóriumi körülmények közt, petefészekszövetben tenyésztették a legkorábbi fázistól egészen a teljes érésig.
Fotó: David Albertini/University of Edinburgh
A Molecular Human Reproduction című szaklap 2018. február 9-én megjelent számában közölt tanulmány szerzői azt írják, hogy eredményeik segítségével a jövőben a meddőség új gyógymódjait, valamint regeneratív, vagyis saját őssejtet felhasználó terápiákat fejleszthetnek ki.
Korábbi kísérletekben növesztettek már laboratóriumban egerektől származó petesejteket olyan érettségig, mely után már élő utódokat tudtak létrehozni. Emberi petesejteket azonban csak jóval fejletlenebb állapotig tenyésztettek.
A két edinburgh-i kutatókórház és a New York-i Humán Reprodukciós Központ összefogásával végzett új kísérlet az első, amelyben az emberi testen kívül fejlesztettek petesejtet a legkorábbi fázistól a teljes érettségig.
„Szélesedhet a rendelkezésre álló termékenységi kezelések skálája azzal, ha képesek vagyunk érett emberi petesejtet növeszteni – mondta el Evelyn Telfer, a kutatás egyik vezetője. A szakértő hozzátette, most a petesejt fejlődését elősegítő feltételeket optimalizálják, illetve azt tanulmányozzák, hogy mennyire egészségesek a kifejlett sejtek.
Természetesen sok munkára lesz még szükség, mire a laboratóriumban növesztett petesejt készen állhat a spermiummal történő megtermékenyítésre, és az egészséges embriók létrehozására.
Darren Griffin genetikus, a Kenti Egyetem professzora szerint amennyiben javítják az eljárás biztonságosságát és hatékonyságát, akkor a módszer segíthet a kemoterápiával kezelt rákbetegeknek termékenységük megőrzésében, és javíthat a meddőségi kezelések minőségén. Emellett arra is alkalmas lehet, hogy segítségével még pontosabban megértsék az emberi élet legkorábbi szakaszának biológiáját.