Miért küld vissza a NASA egy kőzetet a Marsra?

Az űrhivatal a Mars 2020 fedélzetén fogja visszaszállítani a meteoritot a vörös bolygóra.

Kép: NASA
A kőzetet a Mars 2020 egyik műszerének kalibrálása miatt kell visszajuttatni az égitestre – számol be az IFLScience.
A marsjáróhoz tartozik egy lézerberendezés, mely a marsi kőzetket fogja vizsgálni. A szerkezetnek azonban finom beállításra van szüksége, ehhez pedig különböző anyagokon kell tesztelni az eszközt. Ehhez a teszteléshez és a folyamatos kalibráláshoz lesz szükség a marsi meteoritra.
Az érintett eszköz a SHERLOC (Scanning Habitable Environments with Raman and Luminescence for Organics and Chemicals). A szerkezet a kőzetekben szénvegyületeket keres. A helyi kőzetekről képeket is készíteni fog, így a tudósok következtetni tudnak majd a minták eredetére.
Rohit Bhartia, a műszer kutatócsapatának tagja szerint az efféle vizsgálatokhoz textúrára és szerves anyagokra van szükség, a meteorit pedig mindkettőt biztosítja.
A marsi meteoritokból meglehetősen kevés ismert, nagyjából 200 darab. A NASA szakértőinek olyan kőzetet kellett választaniuk, amely elég erős ahhoz, hogy átvészelje a landolást. A kutatók végül az 1999-ben Ománban azonosított meteorit mellett döntöttek, amely a londoni Természettudományi Múzeum gyűjteményéhez tartozik. A múzeum gyakran ad át tudományos célokra különböző meteoritokat.
Ez lesz az első alkalom, amikor az emberiség visszajuttat egy marsi kőzetet a vörös bolygó felszínére.