Újabb 95 exobolygót fedeztek fel a Kepler segítségével
A nemzetközi kutatócsapat a K2 misszió adatait vizsgálta.
Kép: ESA/Hubble/ESO/M. Kornmesser
A felfedezésnek köszönhetően 300-ra nőtt a Kepler űrtávcső által azonosított exobolygók száma – számol be a Dán Műszaki Egyetem oldala. Andrew Mayo, az egyetem űrkutató intézetének munkatársa és a vizsgálat vezetője szerint a csapat 275 jelöltet kezdett el tanulmányozni. „A bolygók közül 95-ről bebizonyosodott, hogy új felfedezés” – mondta a szakértő.
A csapat a Kepler űrtávcső K2 missziójának 2014-es indulása óta elemzi az adatokat. A teleszkóp eredeti küldetése 2009-ben indult, egy 2013-as meghibásodás miatt viszont újra kellett tervezni a missziót. Így született meg a K2.
Az űreszköz a csillagok fényingadozását figyeli, ez ugyanis az objektumok előtt elhaladó bolygók nyoma lehet. A jeleket azonban alaposan felül kell vizsgálni, hogy igazolni tudják az érintett égitest létezését.
Az exobolygó-kutatás viszonylag új terület, az első komolyabb eredményeket az 1990-es években sikerült elérni – azóta mintegy 3600 égitestet azonosítottak.
Az új vizsgálat során Mayo és kollégái több száz jelet tanulmányoztak. Az elemzés során kiderült, hogy egyes jeleket mérési hiba okozott, de így is sikerült jó néhány objektumot találniuk. Az exobolygók mérete igen változatos, van köztük a Földnél kisebb, de a Jupiternél nagyobb égitest is.
Az exobolygók kutatása igen fontos terület, ugyanis elemzésükkel nemcsak az idegen rendszereket érthetjük meg, de a Naprendszer galaxisban betöltött helyét is. A Kepler űrtávcső jelentős szerepet vállalt az idegen bolygók keresésében, eddig nagyjából 5100 potenciális exobolygót azonosított.