Aranyból kötöttek űreszközt

A Nottingham Trent Egyetem különleges textilekkel foglalkozó csoportja aranyszálakból hozott létre antennát.

Fotó: Oxford Space System
Az Advanced Textiles Research Group (ATRG) és az Oxford Space System csapata által kifejlesztett antennát úgy tervezték, hogy egy esernyőhöz hasonlóan nyíljon ki, és olyan parabolát formázzon, amely visszaveri a magas frekvenciájú rádiójeleket.
„Kevés ember asszociál a kötésről a csúcsminőségű űrtechnológiára” – mondta Tilak Dias, az ATRG és a projekt vezetője. A szakértő hozzátette, a kötési technikák és eszközök fejlődésének köszönhetően mára képesek rendkívül könnyű, olcsó és robosztus antennát létrehozni, amely képes ellenállni a Nap sugárzásának.
„Ez egy nagyon izgalmas projekt” – állapította meg Dias. A kutató bízik benne, hogy az Oxford Space Systemsszel való együttműködés kapcsán az Egyesült Királyság vezető szerepet tölthet majd be az efféle eszközök gyártásában.
Az antennát felépítő aranyszálak átmérője fél milliméternél is kisebb. A csapat azért használt aranyat, mert az anyag képes ellenállni az űr szélsőséges időjárási körülményeinek.
Will Hurley, a csapat tagja szerint a lehető legolcsóbb előállításnak köszönhetően nemcsak pénzt spórolhatnak, hanem a szerkezet űrbe juttatását is megkönnyíthetik.
Juan Reveles, az Oxford Space Systems munkatársa úgy véli, a Nottingham Trent Egyetemmel való együttműködésnek köszönhetően új gyártási módszereket fedezhetnek fel, ez pedig kedvezni fog az Egyesült Királyságnak az űriparban.