Átprogramozzák utódaik agyát a stresszes hím egerek
Méghozzá az ivarsejtjeiken keresztül.
„Az apák által megtapasztalt stressz átprogramozza az utódok agyát is” – mondta Tracy Bale, a Marylandi Egyetem neurológusa egy tudományos konferencián a texasi Austinban.
Az már rég ismert tény, hogy a magzatra negatívan hat az édesanyák által átélt szorongásos stress, ám az új, bár még nem publikált kutatásból úgy tűnik, az édesapákat ért stressz pozitív hatással van az utódokra. Az egereken végzett kísérlet azt mutatja, ez a hatás akkor lép fel, ha a hímek az utódok nemzésekor már hónapok óta stressz alatt állnak.
A nőstény utódokat ugyanúgy éri ez a hatás, mint a hím utódokat. A következő generációra való átörökítés oka a spermában lévő ribonukelinsavban (RNS) bekövetkező változás.
„A pontos hatást még nem ismerjük. Azt feltételezzük, evolúciós szempontból arról lehet szó, hogy az apák fittebbé teszik utódaikat azáltal, hogy azok már kevésbé erősen reagálnak a stresszre” – fejtette ki Bale.
Más tanulmányok többek közt azt mutatták ki, hogy a hím egerek zsírban gazdag táplálkozása a spermán keresztül negatívan befolyásolja az utódok anyagcseréjét.