Burjánzik az élet az antarktiszi tengerek mélyén

Virágzó tollkoralloknak, koralloknak, polipoknak és szivacsoknak is életteret biztosító érzékeny ökoszisztémát találtak az Antarktisz körüli vizek mélyén, egy eddig feltáratlan területen - közölte a Greenpeace.

Fotó: Greenpeace
A természetvédelmi szervezetet munkatársait Javier Bardem Oscar-díjas hollywoodi filmsztár is elkísérte a 2018. januári expedícióra. Egy kutató-tengeralattjáróval több merülést végzett több száz méteres mélységben, közben mintákat is gyűjtöttek.
Az expedíció felvételeit 2018. február 20-án Berlinben mutatta be a Greenpeace. A képek és a minták elemzésének eredményei alátámasztják egy, a német kormány kezdeményezésére indított európai uniós javaslat szükségességét. E javaslat szerint a déli-sarkvidéki Weddel-tengernél a világ legnagyobb tengeri természetvédelmi területét hoznák létre.
A Greenpeace kutatócsapata megvizsgálta a tengerfeneket ezen a területen és az Antarktiszi-félszigettől nyugatra lévő régióban. Itt élő számtalan gerinctelen élőlényével ez az antarktiszi terület a fajok sokszínűségét mutatja.
Mintegy 300 méteres mélységben korábban nem sejtett változatosságú életet figyelhettek meg a Weddel-tengerben a 4 Celsius-fokos hideg ellenére.
“Nem gondoltam volna, hogy ennyi élet van ezekben a vizekben” – mondta Javier Bardem a kutatási eredmények bemutatásakor.
Az Oscar-díjas színész célja, hogy a Greenpeace-szel közösen dokumentumfilmet is forgasson az Antarktisz ezen részéről. Mint mondta: ebben az évben nincs ott a Berlinalén, de később szívesen bemutatná ott ezt a filmet.
Az Antarktisz élővilágának védelmével foglalkozó nemzetközi bizottság (CCAMLR) 2018 októberében dönt egy 1,8 millió négyzetkilométeres természetvédelmi terület kialakításáról. A döntés nyomán megakadályozható lenne a kiemelten érzékeny tengeri ökoszisztéma ipari kizsákmányolása.
A Déli-sarkvidéken jelenleg a Ross-tenger áll védelem alatt. A Greenpeace információi szerint a világ tengereinek csak egy százaléka védett. Ahhoz, hogy élőviláguk regenerálódni tudjon a túlhalászat és a környezetszennyezés okozta károsodásokból, a környezetvédők szerint az óceánok 30 százalékának védelmére lenne szükség.