Ókori temetőre bukkantak Egyiptomban

Kaled El-Enani, az ókori egyiptomi műemlékvédelemi miniszter szerint a nekropoliszt Tuna Al-Gabaltól 6 kilométerre fedezték fel.

Kép: Facebook/Ministry of Antiquities
A közelmúltban azonosított temetőben több nyughelyet is feltártak. A legkorábbi sír a későkorból, a legújabb pedig a Ptolemaida-dinasztia korából származik.
A nekropoliszt a Mosztafa Vaziri vezette régészmisszió fedezte fel. A kutatócsoport 2017 végén kezdte el feltárni az egykori 15. felső-egyiptomi nomoszhoz (közigazgatási egységhez) tartozó területet. A szakértők becslése szerint az egész temető feltérképezése akár 5 évig is eltarthat.
A régészek a közelmúltban olyan nyughelyeket azonosítottak, melyek Thot isten papjaié voltak. Az egyik kripta egy kifejezetten magas rangú férfihoz, Hersza-Esszeihez tartozott.
A nyughelyen 13 sírt és számos usébtit (múmia formájú emberi alak, elhunytat a túlvilágon helyettesítő szolgaszobor) találtak. Összesen mintegy 1000 figura maradt fenn kifejezetten jó állapotban, a többi azonban széttöredezett. A szakértők jelenleg azon dolgoznak, hogy összegyűjtsék a szobrok darabkáit.
A kriptában négy jól konzerválódott alabástrom kanópuszt (az elhunyt belső szerveit tartó edény) is felfedeztek. A tárolókban mumifikálódott belső szerveket is azonosítottak. Az edényeken olvasható hieroglifák szerint a kanópuszokban egy főpap, Dzsehuti-Irdi-Esz maradványai vannak. A régészek a férfi múmiáját is megtalálták.
A testen egy bronz nyakéket azonosítottak, melyen Nut égistennő látható. Az ékszert kék és vörös gyöngyökkel, aranyozott bronzlapokkal, illetve elefántcsonttal és kristálygyöngyökkel díszítették. A múmián emellett féldrágakövekkel kirakott amuletteket is felfedeztek.
A nyughelyen 40 darab, különböző méretű és formájú mészkőszarkofágra bukkantak. Néhány koporsót ember alakú faragvány díszít.
A régészek egy másik családi kriptát is feltártak, melyben hatalmas szarkofágokat és több usébtit is találtak.
A szakértők 2002-ben arra gyanakodtak, hogy a lelőhelyen, Al-Garifán illegális feltárások zajlanak. Ezért a hatóságok elrendelték a hivatalos ásatásokat, 2004-ben pedig régészeti lelőhellyé nyilvánították a területet. 2017-ben folytatódott a feltárás a nekropolisz újbirodalmi és későkori részén. A temető korábbi időszakokból származó része a Nílus keleti partján fekszik.