Egyre gyorsabban olvad a nyugat-antarktiszi jégtakaró

A NASA kutatói egy nemzetközi vizsgálat során a jeges földrész nyugati területeire koncentráltak.

Kép: Pixabay
Ahogy az emberiség egyre több üvegházhatású gázt bocsát az atmoszférába, úgy melegszik a bolygó. A folyamat hatására kimutatható klimatikus, földrajzi és ökológiai változások jelentkeznek. Az egyik legjelentősebb átalakulás a Föld hidegebb régióiban – például a sarkokon – tapasztalható olvadás.
A Cryosphere szakfolyóiratban megjelent tanulmányban a kutatók azt írják, hogy új módszerrel sikerült megvizsgálniuk a nyugat-antarktiszi jég olvadását – számol be a Phys.org. A csoport több ezer műholdas felvételt elemzésével minden korábbinál pontosabban mérte fel a jégpáncél mozgását. A rendszerben a szakértők különböző színekkel jelölték a más-más sebességgel haladó jégtömegeket.
A tudósok szerint Nyugat-Antarktiszon egyre több helyen tapasztalnak gyorsuló olvadást, bár a földrész keleti részén a jég állandó ütemben zsugorodik.
A szakértők úgy vélik, eredményeik azért is aggasztóak, mert korábbi tanulmányok már rámutattak, hogy a nyugat-antarktiszi jég többsége instabil. Ez azt jelenti, hogy bármikor leválhat egy-egy nagyobb tömb, viszonylag gyors és jelentős tengerszint-emelkedést okozva. Amennyiben az egész nyugat-antarktiszi jégtakaró elolvad, úgy világszerte 3 méterrel fog emelkedni az óceánok vízszintje.
Az új elemzésben sok területen figyeltek meg az elmúlt években hatalmas jégleválásokat. Ez azt jelenti, hogy ezek a régiók drámai átalakuláson esnek át. A nagy leválások ráadásul tovább gyorsíthatják az olvadás ütemét.