A madarak evolúciójáról árulkodik egy 127 millió éves fióka

A parányi maradvány segíthet a korai madarak egyedfejlődésének megértésében.

Fotó: University of Manchester
A lelet a 250-65 millió évvel ezelőtti mezozoikum korából származik. A fióka a primitív madarak egyik csoportjába, az Enantiornithesbe tartozott – számol be a Manchesteri Egyetem oldala. A kövület meglehetősen jó állapotú, ráadásul az egyik legkisebb mezozoikumi madárlelet. A fióka 5 centiméter hosszú és 85 grammos lehetett, amikor elpusztult.
A maradvány különlegessége, hogy az érintett faj egyedfejlődésének egyik korai, kulcsfontosságú pillanatának lenyomata. A fióka kikelése után nem sokkal pusztulhatott el, amikor csontjai még nem fejlődtek ki teljesen.
Fabien Knoll, a leletet vizsgáló csapat vezetője és a Manchesteri Egyetem munkatársa szerint az evolúciós változatosság miatt a különböző madárfajok fiókáinál más-más fejlődési mód alakult ki. „A csontfejlődés elemzésével számos evolúciós jellemzőre ráláthatunk” – mondta a szakértő.
Mivel a fosszília rendkívül kicsi, a szakértőknek szinkrotron sugárzással kellett megvizsgálniuk, hogy feltérképezhessék a csontszerkezetét. Az adatok alapján a fióka szegycsontja még főként porcból állt. Ez azt jelenti, hogy a madár valószínűleg nem tudott repülni.
A kutatók a leletet összehasonlították más, hasonló korú Enantiornithes fiókákkal is, és arra jutottak, hogy a csoporton belül sokkal változatosabb volt az egyedfejlődés, mint korábban hitték.
Luis Chiappe, a Los Angeles-i Természettudományi Múzeum munkatársa és a csapat tagja szerint az új felfedezés és a többi hasonló kövület segíthet annak megértésében, hogy miként festett a madarak világa a dinoszauruszok korában. „Lenyűgöző észrevenni, hogy a mai madaraknál látható sok jellemző már több mint 100 millió évvel ezelőtt kifejlődött” – tette hozzá a szakértő.