Az agy fejlődését is megzavarja a légszennyezés

Egy új kutatás megerősítette, hogy a légszennyezés súlyos hatással lehet a magzat agyának fejlődésére.

Kiemelt kép: Pixabay
Kutatók egy csoportja kimutatta, hogy a légszennyezésnek kitett magzatoknál rendellenességek jelentkezhetnek az agyban – számol be az Elsevier. Ez kisiskolás korban problémákat válthat ki a kognitív funkciókban.
„Összefüggést figyeltünk meg az agyfejlődéssel kapcsolatos hatások és az EU-s határ alatti finom részecskék szintje között” – mondta Mònica Guxens, a csapat vezetője és a Barcelonai Globális Egészségügyi Intézet munkatársa. Az eredmények összhangban vannak azokkal a korábbi kutatásokkal, melyek szerint a légszennyezés károsítja a magzatok fejlődését.
A finom részecskéknek való kitettség miatt csökkenhet a magzatoknál az agy külső rétegének, a kéreg vastagsága. Az új kutatás szerint ezek a fejlődési rendellenességek később önkontrollal kapcsolatos nehézségeket okozhatnak.
A vizsgálatban a szakértők holland alanyokat elemeztek. A kutatók a magzati állapottól kezdték el a vizsgálatokat, a megfigyelést pedig egészen gyermekkorukig folytatták. A csapat emellett a tanulmányozott 783 magzatot érő otthoni légszennyezés szintjét is elemezte.
A gyermekek agyát 6 és 10 éves korukban képalkotó eszközzel vizsgálták meg. Meglepő módon sok olyan gyermek agyában is kimutatták a rendellenességeket, akik magzati korukban a megengedett érték alatti szennyeződésnek voltak kitéve.
Az, hogy a légszennyezés több szervünkre is káros, régóta ismert tény, az új tanulmány azonban rávilágított, hogy a kognitív fejlődésre is tartós hatással lehet. Ennek oka az, hogy a magzati agy még rendkívül sérülékeny, így az az alacsonyabb szennyezettség mellett is károsodhat.
Guxens kiemelte, hogy az általuk kisiskolás korban azonosított problémák akár hosszabb távú károkat is kiválthatnak.