Íme STEVE, a különleges fényjelenség

STEVE (Strong Thermal Emission Velocity Enhancement) sok szempontból különbözik a korábban ismert fényjelenségektől.

Kép: NASA/ Megan Hoffman
A közelmúltban azonosított, főként zöld és lila színekben pompázó égi jelenség nemcsak a fotósokat, hanem a tudósokat és asztronautákat is lázban tartja.
A különleges fényt amatőr kutatók fedezték fel, akik 2015-től kezdődően több alkalommal is megörökítették a jelenséget – a NASA összesen 30 észlelésről tud. Később az ég szerelmesei el is nevezték Steve-nek a furcsa, a többi aurorára nem sokban hasonlító fényjelenséget. Utóbb a hivatásos kutatók tovább vizsgálták a különleges jelenséget, és mozaikszóvá alakították a STEVE nevet (Strong Thermal Emission Velocity Enhancement).
A STEVE-ek több szempontból is eltérnek a korábban is ismert sarki fényektől. Míg a többi aurora ovális, órákig megfigyelhető, és főként zöld, kék és vörös színű, addig STEVE-ek hullámos vonalra emlékeztetnek, 20-60 percig láthatóak, és leginkább lila és zöld színűek.
A szakértők szerint a STEVE-ek a sarki fényekhez hasonlóan a Napból érkező részecskék és a Föld mágneses mezejének interakciója miatt alakulnak ki. Utóbbi jelenségek azonban a sarkokhoz közel jelennek meg, míg a STEVE-ek valamivel távolabb.
Igaz, a STEVE-ek rendszerint a sarki fényekkel egyszerre tűnnek fel, ami azt sugallja, hogy jelentős kémiai vagy fizikai kapcsolat van az aurorák zónái és az Egyenlítőhöz közelebb fekvő területek között.
A szakértők azt tervezik, hogy a jövőben tovább vizsgálják a különleges jelenséget. Ehhez nemcsak az újabb műholdas felvételek, hanem az amatőr kutatók által készített fotók elemzését is folytatni fogják.