Túl sok víz lehet a TRAPPIST-1 bolygóin
Egy új vizsgálat szerint a rendszer bizonyos égitestein rengeteg a folyadék, ez azonban nem feltétlenül jelent jót az élet számára.
Kép: NASA/JPL-Caltech
A Cayman Unterborn, az Arizonai Állami Egyetem munkatársa által vezetett csapat a 40 fényévre fekvő vörös törpe, a TRAPPIST-1 exobolygóit vizsgálta – számol be az IFLScience. A szakértők az égitestek tömegsűrűségét mérték fel, hogy megtudják, mennyi víz lehet az egyes objektumokon.
A kutatók arra jutottak, hogy a rendszer két legkülső bolygója, a TRAPPIST-1f és g, nagy valószínűséggel több mint 50 százalékban vízből áll, és a két legbelső égitestet, a TRAPPIST-1b-t és c-t is 15 százalékban a folyadék alkotja. Összehasonlításképp: a Föld csupán 0,1 százalékát teszi ki víz.
A szakértők szerint lehetséges, hogy az f és a g a rendszer hóvonalán túl alakultak ki, majd az évmilliók során fokozatosan beljebb vándoroltak. A hóvonal a rendszerekben azt a határt jelöli, melyen túl a jég képes létrejönni. A kutatók azt is feltételezik, hogy a b és a c a vonalon belül született meg. Ennek ellenére a két égitesten jóval több folyadék van, mint a Naprendszer hóvonalán belül formálódott bolygókon.
Bár a folyékony víz mai tudásunk szerint az élet egyik alapja, ilyen sok folyadék valószínűleg már megnehezíti az élet megjelenését. A TRAPPIST-1 bolygóinak szerkezete ráadásul nem ismert. A TRAPPIST-1f esetében például lehetséges, hogy a folyékony víz 200 kilométerrel a felszín alatt található.
A kutatók tanulmányukban azt írják, azok a kőzetbolygók, melyek nagy mennyiségű vizet tartalmaznak, geokémiailag és geofizikailag a Földtől eltérően viselkedhetnek. Megfelelő felszín nélkül nem játszódhatnak le rajtuk az élet számára kulcsfontosságú folyamatok, ez pedig korlátozhatja a bioszféra nagyságát.