2025-re megtriplázódhat az óceánok műanyag-szennyezettsége

Egy új jelentésben azt mérték fel, hogy mi vár közép és hosszú távon az óceánokra.

Kép: Pixabay
Az Egyesült Királyság kormánya által rendelt jelentés, a Foresight Future of the Sea az óceánnal kapcsolatos közép és hosszú távú problémákat járja körül.
„Az óceán meghatározó gazdasági jövőnk szempontjából” – mondta Edward Hill, a Nemzeti Oceanográfiai Központ munkatársa és a jelentés egyik szerzője a BBC-nek. A szakértő hozzátette, a jövőben egyre több embert próbálnak majd ellátni az óceánokból származó élelemmel. Mindeközben azonban meglehetősen keveset tudunk a vizek állapotáról.
Hasonló álláspontot képvisel Ian Boyd, a kormány környezetvédelmi részlegének munkatársa. A szakértő úgy véli, az emberiség egyre inkább igyekszik kiaknázni az óceánokban rejlő lehetőségeket, a tudomány és a jogalkotás viszont nem képes lépést tartani a gazdaság fejlődésével.
A tengeri szélerőművek, az olajfúrások és a bányászat egyre több feltérképezetlen területet érint, ez pedig komoly fenyegetést jelent a tengeri ökoszisztémáknak.
A jelentés számos kétségbeejtő folyamatra világít rá. A legaggasztóbb adat szerint 2015 és 2025 között megtriplázódhat az óceánok műanyag-szennyezettsége. A vizeket ráadásul egyéb hulladékok, például a szárazföldről a tengerekbe áramló növényvédő szerek is veszélyeztetik.
A jelentés szerzői szerint a kormánynak azonnali lépéseket kell tennie a biodiverzitás védelmében. A megfelelő intézkedések meghozatala már csak azért is fontos, mert hosszú távon komoly gazdasági hasznot eredményezhetnek.
A kutatók úgy vélik, hogy a következő időszakban leginkább a tengeri szélerőműipar, az akvakultúra és a halfeldolgozás fog fejlődni. Ez gazdaságilag serkentően fog hatni az Egyesült Királyságra, igaz, a felelőtlen fejlesztések súlyos következményekkel járhatnak.