Genetikai elemzés fedte fel a csótányok sikerének titkait

Először szekvenálták az amerikai csótányok genomját.

Kép: Wikipedia
A Dél-Kínai Normal University és a Kínai Tudományos Akadémia munkatársai először szekvenálták az amerikai csótány (Periplaneta americana) genomját – számol be a Phys.org. A csapat új tanulmányában bemutatja, hogy milyen genetikai tényezők miatt tud olyan jól alkalmazkodni a faj az emberi környezetekhez.
Az adatok alapján a rovarnak mintegy 20 000 génje van – közel annyi, mint az embereknek. Ezzel a számmal a rovarvilág legnagyobbjai közé tartozik.
Az adatok alapján az amerikai csótány genetikájának köszönheti rendkívül fejlett szaglását, illetve egyedi immun- és méregtelenítő rendszerét. Az élőlény ráadásul olyan génekkel is rendelkezik, melyek hozzájárulnak a különböző táplálékok – többek közt a rovarirtókban található bizonyos vegyületek – lebontásához.
A kutatók olyan géneket is felfedeztek, melyek az elveszett végtagok regenerálódását, illetve a vedlést és a növekedést segítik.
A szakértők szerint az amerikai csótány különleges genetikai állományának köszönheti, hogy akár a legmostohább környezetekben is képes megmaradni. A csapat arra is rávilágított, hogy nem találtak olyan adatot, amely az ismert városi legendát igazolná, mely szerint a rovar képes lenne átvészelni egy nukleáris támadást.
A kutatók bíznak benne, hogy új eredményeiknek köszönhetően jobban megérthetik az amerikai csótányok lenyűgöző alkalmazkodóképességét, illetve azt, hogy miként lehetne távol tartani őket az emberektől.