Hatalmas oroszlán uralta Kelet-Afrikát 200 000 évvel ezelőtt

Egy közelmúltban azonosított koponya elemzése felfedte, hogy a távoli múltban egy hatalmas oroszlán élt a régióban.

Kép: Pixabay
A Fredrick Manthi, a Kenyai Nemzeti Múzeum munkatársa által vezetett csapat egy, az észak-kenyai Natodomeri régióban azonosított leletet elemzett – írja az IFLScience. A kutatók szerint a távoli múltban az oroszlánok az egyik legelterjedtebb emlősök voltak, Afrikától Eurázsián át Észak-Amerikáig előfordultak.
Az új tanulmányban a szerzők azt írják, hogy az általuk vizsgált koponya akkora volt, mint a legnagyobb eurázsiai pleisztocén oroszlánoké, és jóval hatalmasabb, mint az eddig ismert afrikai alfajoké. A 38 centiméter hosszú koponya nagyjából 22 százalékkal hosszabb, mint a legnagyobb ma élő oroszlánoké.
A natodomeri oroszlán koponyájának mérete az amerikai oroszlánéval vetekedett. Bár tanulmányukban a kutatók nem adnak becsléseket, ha az újonnan azonosított állat testméretében is amerikai rokonára hasonlított, az orrától a farkáig 1,6-2,5 méter lehetett, és 175-235 kilogrammot nyomhatott.
Az oroszlánok mintegy 244 000 éve fejlődtek ki Afrikában, vándorlásaik során pedig viszonylag hamar kialakultak a különböző alfajaik. A ragadozók ugyan Afrikában jelentek meg, ennek ellenére csak kevés kövületük ismert a földrészen. Éppen ezért nem tudni, hogy a közelmúltban felfedezett maradvány a Panthera leo egy alfajához, vagy egy teljesen külön fajhoz tartozott-e.
A kutatók inkább az első opciót tartják valószínűnek. A csapat azt feltételezi, hogy a klimatikus változások hatására az oroszlánok testmérete előbb megnőtt, majd a jégkorszak végét követően ismét csökkenni kezdett.
Mivel a távoli múltban a Notodomeri folyó deltája bővelkedett a nagyvadakban, az óriási, mára eltűnt ragadozó minden bizonnyal remekül érezte magát a térségben.