Ismét elhalasztották a James Webb űrtávcső tervezett indítását
Az űrhivatal szerint a végső integrációs munkálatoknak és tesztfázisoknak további időre van szükségük.
Kép: NASA
Robert Lightfoot, a NASA ügyvezető igazgatója szerint olyan problémák derültek ki, melyek miatt módosítaniuk kell az űreszköz indulását.
A szerkezet teleszkópjának és űrszondájának hardvertesztje azt mutatja, hogy a rendszer megfelelően működik. Ennek ellenére a vizsgálatok rávilágítottak, hogy további finomításokra lesz szükség az egyes elemek összeillesztéséhez, illetve a tesztelésekhez.
A NASA legújabb becslése alapján a James Webb űrtávcső 2020 májusában indulhat el. Eddig a tervezett indítást 2019-re volt kitűzve, igaz, már ez az időpont is egy egyéves csúszás eredménye volt.
Az űrszervezet egy független vizsgálóbizottságot állított fel, hogy felmérje a projekt technikai helyzetét. A Thomas Young vezette csapat remélhetőleg segíteni fog a NASA-nak a következő lépések alaposabb megtervezésében. A vizsgálati eredmények alapján a NASA idén nyáron egy jelentést fog benyújtani az Egyesült Államok Kongresszusának.
Lehetséges, hogy a projekt megvalósításának költsége végül át fogja lépni a korábban kitűzött 8 milliárd dolláros határt. Ez esetben a NASA-nak a Kongresszustól kell további támogatást kérnie.
A szakértők már korábban is tudták, hogy a teleszkóp, a tudományos eszközök és a szonda összekapcsolásának folyamata döntő időszak lesz a program életében. Bár a rendszer már több próbán is jól szerepelt, a szerkezetnek tökéletesen kell működnie. Felbocsátása után ugyanis egy esetleges hibát követően nem fogják tudni megjavítani.
Ha végre elindul, a James Webb űrtávcső az emberiség eddigi legnagyobb csillagászati űrteleszkópja lesz, és a Hubble űrtávcső szerepét veszi majd át. A szerkezet egyik fő célja az, hogy az idegen rendszereket és az exobolygókat tanulmányozza.