Vemhes tengeri hüllő kövületére bukkantak
A kutatók a 180 millió éves ichtioszaurusz csontjai között 6-8 embrió maradványait azonosították.
Kép: Nobumichi Tamura
A leletet Mike Boyd és Dean Lomax, a Manchesteri Egyetem munkatársai tanulmányozták – számol be a Phys.org. A kora jurai maradvány az észak-yorkshire-i Whitby közelében került elő 2010-ben, majd egy magángyűjtő, Martin Rigby tulajdona lett. Rigby arra gyanakodott, hogy a kövület embriómaradványokat is tartalmaz, utóbb pedig Lomax igazolta az elképzelést.
Az ichtioszauruszok olyan vízi hüllők voltak, melyek a jura korban éltek. Az állatok elevenszülők voltak, és ragadozó életmódot folytattak.
Bár az ichtioszaurusz-kövületek viszonylag gyakoriak az Egyesült Királyság területén, eddig csak kevés olyan fosszília került elő, melyben embriókat is azonosítottak. Az új lelet az első vemhes ichtioszaurusz, melyet Yorkshire-ben találtak, és egyben a legkorábbi terhes ichtioszaurusz, melyet az Egyesült Királyság területén fedeztek fel.
Boyd és Lomax a kövület vizsgálata közben legalább 6 embrió csontjait mutatta ki. Mivel a leleteken nem azonosították a gyomorsavtól származó károsodásokat, illetve a maradványok körül nem találtak további táplálékra utaló nyomokat, a szakértők kizárták, hogy az embriókat a kifejlett példány elfogyasztotta volna.
Az eddig felfedezett vemhes ichtioszaurusz többsége a Stenopterygiidae családba sorolható, a Yorkshire-i lelet kora pedig azt sugallja, hogy az érintett példány is ezen csoportba tartozott. A kutatók ugyanakkor nem fedezték fel a példányon a családra utaló jellegzetességeket.