Komoly áttörést érhetnek el a víztisztításban
Az új fejlesztést holt-tengeri mintákon tesztelték.
Kép: Pixabay
Az ENSZ adatai szerint hetente 30 000 ember hal meg azért, mert nem megfelelő minőségű vizet fogyaszt. Bár a halálesetek többsége fejlődő országokban történik, a probléma a nagyobb természeti csapások után a fejlettebb területeket is érinti.
A Guihua Yu, az Austini Texasi Egyetem munkatársa által vezetett csapat a közelmúltban egy költséghatékony technológiát fejlesztett ki a víztisztításhoz – számol be az egyetem oldala. A kutatók olyan gél-polimer hibridanyagokat használtak fel, melyek képesek bármilyen minőségű vizet fogyasztható folyadékká alakítani.
Illusztráció: UT Austin
A kutatók olyan hidrogél alapú generátort hoztak létre, amely napenergia segítségével desztillálja a vizet. Az eddigi, meglehetősen költséges technológiákban optikai eszközöket használtak a napfény gyűjtéséhez, az új hibridanyagok azonban már jóval kevesebb energiával hatékonyak maradnak.
A generátorban a hidrogél elősegíti a folyadék párolgását, a gőzt pedig egy pumpa segítségével egy sűrítőbe terelik. A hibridanyagok hatékonyságát már letesztelték holt-tengeri mintákon. A kísérletben a csapatnak sikerült olyannyira lecsökkentenie a minták sótartalmát, hogy azok a WHO előírásai alapján fogyaszthatóvá váltak.
Yu szerint eljárásukkal egy nap alatt négyzetméterenként 25 liter ivóvizet állíthatnak elő. A hidrogéleket ráadásul felvihetik a már létező, napenergiával működő lepárló berendezésekre.
Yu úgy véli, hogy fejlesztésük kereskedelmi forgalomba hozható, ezért csapata rövidesen nekilát a skálázhatósági teszteknek. Amennyiben a technológia széles körben alkalmazhatóvá válik, úgy világszerte segíteni fog az ivóvízszükséglet kielégítésében.