Bolygóbölcsődéket örökítettek meg a kutatók

Szakértők egy csoportja a chilei Very Large Telescope (VLT) segítségével örökítette meg távoli csillagok bolygóformálódási lemezeit.

Kép: ESO/H. Avenhaus et al./E. Sissa et al./DARTT-S and SHINE collaborations
Az adatgyűjtést a VLT SPHERE (Spectro-Polarimetric High-contrast Exoplanet Research) eszközével történt – számol be az ETH Zürich oldala. A vizsgált nyolc objektum 230–500 fényévre helyezkedik el a Földtől.
Az érintett csillagok körül olyan porból és gázból álló korongok fekszenek, melyben a kutatók szerint a bolygók is születnek. A kialakulóban lévő rendszerek mind rendkívül fiatalok, és sok szempontból a korai, 4 milliárd évvel ezelőtti Naprendszerre emlékeztetnek.
Sascha Quanz, az ETH Zürich munkatársa és a vizsgálat eredményeit ismertető tanulmány társszerzője szerint a magas minőségű adathalmaz jól szemlélteti a SPHERE erejét. Az eredmények emellett jelentősen növelik a magas felbontáson tanulmányozott bolygóformálódási régiók számát.
A lemezek mérete és formája igen változatos. A legkisebb korong mintegy 160, a legnagyobb pedig 1400 csillagászati egység átmérőjű – egy csillagászati egység a Nap-Föld közepes távolságával egyenlő. Mindegyik tanulmányozott objektum T Tauri típusú csillag, az efféle égitestek kevesebb mint 10 millió évesek, fényességük pedig változó.
A felvételek valójában 2016 márciusában készültek, az adatok feldolgozása azonban több mint két évig tartott. A képek olyan részletesek, hogy még a születőben lévő bolygók nyomai is kirajzolódnak a por- és gázlemezt alkotó anyagban.
A felvételek azt is jól szemléltetik, hogy milyen sokszínűek lehetnek az efféle korongok: egyes lemezek homályosabbak, néhányban pedig már a kialakult fiatal bolygók pályája is kivehető.
A SPHERE fő feladata, hogy megörökítse a közelebbi csillagok körül keringő exobolygókat. Az eszközzel az utóbbi időkben már fiatal csillagokat is vizsgálnak, azzal a céllal, hogy alaposabban megértsék a bolygórendszerek kialakulásának folyamatát.