Egy 13 éves fiú találta meg Kékfogú Harald kincseit

A fiú és egy amatőr régész a kelet-németországi Ruegen szigetét járta fémdetektorokkal.

Kép: Wikipedia
A 13 éves Luca Malaschnitschenko és Rene Schoen hobbirégész Schaprode közelében folytatott fémdetektoros kutatást – számol be a Phys.org. A fiú januárban bukkant egy fémdarabra, melyről először azt hitte, hogy egy alumíniumhulladék. Utóbb megtisztították a tárgyat, és kiderült, hogy egy igen értékes lelettel van dolguk.
A páros értesítette az állami régészeti hivatalt, a szakértők kérésére pedig titokban tartották a felfedezést. A hivatásos kutatók így gondosan megtervezhették az ásatást, amely 2018. április közepén ért véget.
A lelőhelyen a régészek számos ezüsttárgyra, érmékre, gyűrűkre, gyöngyökre és karkötőkre bukkantak. A szakértők szerint a leletegyüttes a legnagyobb érmegyűjtemény, melyet a térségben valaha azonosítottak. „Életem legnagyobb felfedezése” – nyilatkozta Rene Schoen.
A régészek szerint az érmék közül száz darab I. Harald korából származik. A Kékfogú Haraldként is ismert dán király a 10. században uralkodott a mai Dánia, Észak-Németország és Dél-Svédország területén, illetve Norvégia bizonyos régióiban.
I. Harald többek közt a dánok megtérítése, illetve területi egyesítései miatt ismert. Gúnynevét elhalt, sötétkék színű fogai után kapta.
Utóbb, a 20. század végén Kékfogú Haraldról nevezték el a Bluetooth adatátviteli technológiát, amely úgy köti össze az egyes eszközöket, ahogy I. Harald fogta össze a megosztott skandináv törzseket. A technológia logója is a dán királyra utal, ugyanis a H és B betű rúnaszimbólumaiból áll.