A hobbitok őseinek nyomára bukkanhattak
A szakértők több tucat kőeszközt és egy elfogyasztott orrszarvú maradványait azonosították a Fülöp-szigeteken.
Kép: Ingicco et al./Nature
A Thomas Ingicco, a Francia Természettudományi Múzeum munkatársa által vezetett csoport 700 ezer éves kőeszközökre bukkant Luzonon, a Fülöp-szigetek legészakibb szigetén – számol be az IFLScience. A felfedezés azt jelenti, hogy a homininák a véltnél mintegy 500 ezer évvel korábban jelentek meg a régióban.
A lelőhelyen a szakértők 57 kőeszközt, illetve egy orrszarvú szinte teljes csontvázát tárták fel. A csontokon vágásnyomokat azonosítottak, ez pedig azt jelenti, hogy az előemberek valószínűleg elfogyasztották az állat húsát. A környéken emellett további állati maradványokat is találtak.
A kutatók szerint a felfedezés azt jelenti, hogy a Fülöp-szigeteken több százezer évvel korábban jelentek meg az első homininák, mint eddig hitték, a térség meghódítása pedig több lépcsőben zajlott.
A régészek egészen a közelmúltig úgy gondolták, hogy az előembereknek nehézséget okozott a megtelepedés az Ausztráliától és Ázsiától egyaránt messze fekvő, mély tengerrel határolt szigeteken. A homininák ugyanis nem tudtak csónakokat építeni, melyekkel átszelhették volna a vizet.
Az elmúlt időszakban azonban több ősi lelet is előkerült a helyi szigeteken. 2010-ben például Flores szigetén azonosítottak nagyjából 1 millió éves kőeszközöket, 2003-ban pedig szintén Floresen a floresi ember (azaz a „hobbit”) maradványait találták meg. A faj mintegy 190-50 ezer éve élhetett a térségben.
Luzonon ezt megelőzően a legősibb lelet egy 67 ezer éves lábcsont volt, amely valószínűleg egy floresi embertől származott. A kutatók most azt feltételezik, hogy a luzoni kőeszközöket a floresi ember egyik felmenője készíthette.
Gerrit van den Bergh, a csapat tagja szerint a Fülöp-szigetekre a homininák észak felől érkezhettek. Lehetséges, hogy a megjelenésüket segítették a régióban viszonylag gyakori szökőárak.
Mivel a szigeteken északról déli irányba haladva egyre kevesebb állati kövületet találni, feltételezhető, hogy az élőlények a mai Kína felől, úszva vándoroltak be a térségbe. Ha az állatok képesek voltak így eljutni a szigetekre, elképzelhető, hogy az előemberek is.