Ritka bronzkori szobrocskát találtak Csehországban

Agyagból készített késő prehisztorikus emberi szobrocskát találtak cseh régészek a dél-morvaországi Otrokovice közelében.

Szakértők első vizsgálatainak eredménye szerint a mintegy 12 centiméteres agyagszobrocska az úgynevezett luzsicai kultúrkörhöz tartozik és a késő bronzkorból származhat, tehát mintegy 3200 éves.
Csehország területén egyedülálló leletről van szó, hasonlókat eddig csak Lengyelországban és a Balkánon találtak – közölte Miroslav Popelka, a brünni régészeti intézet szakértője az újságíróknak. Csehországban már találtak bronzkorból származó női szobrocskákat, de ez az első férfit ábrázoló és ezért rendkívüli.
Popelka közölte, hogy a figurát mintegy kétméteres mélységben, az Otrokovice városa melletti ásatási területen találták meg. Szakértők szerint a szobor minden valószínűség szerint férfit ábrázol, de nemi szerve letört. A szobrocska fejrészén jól kivehető az orr, míg a mellrészen egy apró bronzdíszítés található.
Az agyagszobor alsó részén repedés van, ezért az első vizsgálatok után a szakértők azonnal felújítják. A szobrocskát várhatóan már jövőre a Zlínben működő regionális múzeum régészeti osztályán láthatják az érdeklődők.
Az Otrokovice melletti régészeti feltárosokat egy autópálya építése miatt kezdték. A hatályos cseh törvények szerint ilyen építkezések előtt kötelező a területen régészeti kutatásokat végezni.