Jeleket küldtek a világ első mélyűri miniatűr műholdjai
A CubeSat típusú űreszközök 2018. május elején indultak útnak a Mars felé.
Kép: NASA/JPL-Caltech
A két Mars Cube One, a MarCO-A és MarCO-B helyi idő szerint 2018. május 5-én reggel indult el a kaliforniai Vandenberg légitámaszpontról – számol be a Space.com. A NASA szerkezetei az első CubeSatok, melyeket egy idegen égitesthez, a Marshoz küldenek.
A NASA munkatársai 5-én délután észlelték az aktatáska-nagyságú űreszközök rádiójeleit. „A MarCO-A és MarCO-B is azt üzente: »Polo!« Ez azt jelzi, hogy a kis műholdak élnek, és jól vannak” – nyilatkozta Andy Klesh, a misszió vezető mérnöke.
Ha minden a terv szerint alakul, a két műhold november végén fog megérkezni a Marshoz, amikor az InSight leszállóegység épp a landolást hajtja végre a vörös bolygón. Az űreszközök remélhetőleg képesek lesznek továbbítani az InSight jeleit a leszállás során, igaz, feladatuk nem lesz kulcsfontosságú, hiszen a folyamatot a Mars Reconnaissance Orbiter (a Marsi Felderítő Orbiter űrszonda egyik feladata, hogy nagy felbontású képeket készítsen a Mars felszínéről) is közvetíteni fogja.
A 18,5 millió dolláros MarsCO-küldetés célja valójában nem is az InSight megfigyelése, hanem a CubeSat technológia fejlettségének felmérése. Az efféle űreszközöket eredetileg Föld-körüli pályára tervezték, a két MarsCO azonban 7 hónapon át fog utazni a Mars felé. Ezalatt az idő alatt a szakértők számos kísérleti rendszert tesztelhetnek.
Joel Krajewski projektmenedzser szerint rengeteg időt töltöttek a tervezéssel és teszteléssel, hogy a műholdak túléljék az utazást, és közvetíteni tudják az InSight landolását. Krajewski hozzátette, a nagyobb cél az, hogy kiderítsék, hogyan lesz alkalmazható a technika a jövőbeli mélyűri missziók során.
A küldetés a tervek szerint nem sokkal az InSight landolása után ér majd véget. Az leszállóegység fő feladata az lesz, hogy lefúrjon a vörös bolygó talajába, és felmérje az égitest belső szerkezetét és dinamikáját.