Óriáshullám a déli félgömbön

A 23,8 méter magas hullám a déli féltekén kivételesnek számít.

Kép: Pixabay
A hatalmas hullám adatait egy bója rögzítette helyi idő szerint 2018. május 8-án a Campbell-sziget közelében – számol be a Phys.org. Az Új-Zélandtól mintegy 700 kilométerre található sziget a Déli-óceánban fekszik.
Ahullámmérő napelemes bóját az óceánba helyezik
Fotó: MetOcean Solutions: Dean Whaanga
Tom Durrant, a MetOcean Solutions oceanográfusa szerint a korábbi rekorder egy 2012-ben megfigyelt, 22,03 méter magas hullám volt.
„Tudomásunk szerint ez a valaha mért legnagyobb hullám a déli félgömbön” – nyilatkozta a szakértő. Durrant hozzátette, a Déli-óceán az egyik „gépháza” a hatalmas hullámoknak, melyek aztán az egész bolygót bejárják.
„Valójában a kaliforniai szörfösök arra számíthatnak, hogy nagyjából egy héten belül megérkezik a partjaikhoz az ebből a viharból származó energia” – mondta a kutató.
Durrant szerint elképzelhető, hogy a vihar során ennél nagyobb, 25 méter feletti hullámok is születtek a bójától valamivel északabbra. A szerkezet azonban nem volt azon a helyen, hogy ezeket is rögzítse.
A napelemes eszközt még márciusban telepítették, hogy segítségével mérjék fel a Déli-óceán extrém környezetét. A szerkezet energiatakarékossági okokból 3 óránként 20 percnyi adatot gyűjt össze.
A valaha mért legnagyobb hullám 30,5 méter magas volt. Ezt ez alaszkai Lituya-öbölben azonosították 1958-ban egy földrengés által kiváltott szökőár után.