Így látja a Földet a Mars felé száguldó apró műhold
A Földről és kísérőjéről egy parányi műhold, egy úgynevezett CubeSat készített felvételt.
Kép: NASA/JPL-Caltech
2018. május 8-án új rekordot állított fel a NASA – írja a NASA JPL. Soha nem járt még olyan messze CubeSat a Földtől, mint az űrhivatal Mars Cube One (MarCO) két eszköze. A baseball-labda nagyságú szerkezetek május 8-án mintegy 1 millió kilométerre száguldottak bolygónktól.
Az egyik műhold, a MarCO-B május 9-én készítette első képét halszem optikájával. A felvételt arra használták a szakértők, hogy ellenőrizzék, megfelelően kinyílt-e a szerkezet antennája. A kép segítségével ugyanakkor a Földet és a Holdat is megörökítették. A felvételen bolygónk a középen látható fényes pont, a Hold pedig tőle valamivel balra, lejjebb helyezkedik el.
„CubeSat eszközök még sosem jutottak ilyen messze az űrben, szóval ez egy fontos mérföldkő. Mindkét CubeSatunk megfelelően működik. Alig várjuk, hogy láthassuk ezeket még távolabbra utazni” – nyilatkozta Andy Klesh, a NASA munkatársa és a MarCO vezető mérnöke.
Az űreszközök az első CubeSatok, melyeket mélyűri misszióra küldtek. A legtöbb hasonló, apró műhold nem emelkedik 800 kilométernél magasabbra.
Az efféle szerkezeteket eredetileg azért fejlesztették ki, hogy a mérnökhallgatók segítségükkel gyakorolják a műholdtervezést. Utóbb a CubeSatok fontos eszközökké váltak az űrkutatásban.
A két MarCo-t az InSight leszállóegységgel együtt bocsátották fel május 5-én. Az InSight előreláthatóan november végén fog landolni a Marson, a kis műholdak pedig remélhetőleg közvetíteni tudják majd az eseményt.
Amennyiben a CubeSatok nem lesznek sikeresek, az sem okoz katasztrófát. A leszállóegység adatait ugyanis a Mars Reconnaissance Orbiter is fogja majd.