Exobolygókon tehetünk virtuális kirándulást a NASA segítségével

Az űrhivatal szakértői interaktív felületet készítettek.

Kép: NASA/JPL-Caltech
Az Exoplanet Travel Bureau – azaz Exobolygó Utazási Iroda – interaktív felületén eddig két égitest, a TRAPPIST-1d és a Kepler-16b volt látogatható – írja a NASA JPL oldala. A közelmúltban azonban a Kepler-186f virtuális felszíne is elkészült, amelyet a másik két exobolygóhoz hasonlóan 360 fokban tekinthetünk meg.
A NASA Exoplanet Exploration oldalán összegyűjtött égitestek egy jelentős részét a Kepler űrtávcső fedezte fel.
„Mivel a Kepler által felfedezett bolygók többsége igen távoli, jelenleg lehetetlen felfedezni az atmoszférájukat – ha léteznek egyáltalán – vagy jellemezni a légköri tulajdonságaikat” – nyilatkozta Martin Still, a Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) űrszonda csapatának tagja. A NASA új exobolygóvadász űreszköze a közelmúltban indult küldetésre.
A szakértők jelenleg viszonylag keveset tudnak arról, hogy miként nézhetnek ki ezek a távoli világok, az Exoplanet Travel Bureau azonban segíthet elképzelni, hogy milyen lehet az égitestek felszínén állni. Mivel nem tudni, hogy a Kepler-186f rendelkezik-e atmoszférával, az interaktív felületen légkörrel, és légkör nélkül is szétnézhetünk az idegen tájon.
Still bízik benne, hogy a jelenlegi és a jövőbeli NASA-küldetésekkel, például a TESS-szel és a James Webb űrteleszkóppal sikerül majd alaposabban is feltérképezni a közelebbi exobolygók légkörét.
Az Exoplanet Travel Bureau-n egyelőre három égitesten nézhetünk körül, további három objektumról pedig képeslapot lehet letölteni. Remélhetőleg a NASA munkatársai idővel ezen exobolygók virtuális felszínét is elkészítik.