Chile hadat üzent a nejlonzacskóknak

Az ország Képviselőháza 2018. május 30-án történelmi döntést hozott.

Kép: Pixabay
Michelle Bachelet volt chilei elnök még 2017-ben, az ENSZ 72. közgyűlésén jelentette be azt a törvényjavaslatot, amellyel az egyszer használatos szatyrok árusítását akarták korlátozni a part menti városokban. A 2018 márciusában második alkalommal megválasztott Sebastián Piñera alatt aztán tovább szigorították a tervezetet, és az egész ország területére kiterjesztették.
A javaslatot május 30-án fogadta el a chilei Képviselőház – számol be a The Santiago Times. Ezzel Chile lett az első állam az amerikai kontinensen, amely tilalmat vezetett be a nejlonszatyrok használatára. Marcela Cubillos környezetvédelmi miniszter szerint ez egy fontos lépés a műanyag-szennyezés elleni harcban.
Az új törvény értelmében egy éven belül a kiskereskedőknek, két éven belül pedig a kisvállalatoknak kell felfüggeszteniük az egyszer használatos zacskók árusítását. A jövőben a szupermarketekben és boltokban vásárlásonként már csak két-két szatyrot adhatnak ki.
Az ENSZ számításai alapján évente nagyjából 13 millió tonna műanyag jut be az óceánokba. A problémát súlyosbítja, hogy a hulladék lebomlása évszázadokat vesz igénybe.
A spanyolországi székhelyű Műanyaggyártók Szövetsége szerint egy-egy nejlonzacskó előállítása megközelítőleg egy percet vesz igénybe, a szatyrokat pedig átlagosan 15-30 percig használják. A probléma az, hogy a feleslegessé vált zacskók nagyjából 400 év alatt bomlanak le.
A szövetség adatai alapján Chilében évente 3,4 milliárd műanyag zacskót használnak, egy-egy lakosra tehát 200 nejlonszatyor jut. Az új jogszabály remélhetőleg jelentős javulást eredményez majd.
Az amerikai földrészen Costa Rica azt tervezi, hogy 2021-ben teljes tilalmat vezet be az egyszer használatos műanyagtárgyak árusítására.