Túlélhető a klímaváltozás?
Kutatók egy csoportja szimulált civilizációkkal mérte fel, hogy túlélhető-e az éghajlatváltozás.
Kép: University of Rochester illustration / Michael Osadciw
Adam Frank, a Rochesteri Egyetem munkatársa kollégáival asztrobiológiai szempontból közelítették meg a kérdést: Lehetséges-e a fenntarthatóság?
„Az asztrobiológia az élet és annak lehetőségeinek tanulmányozása a bolygókörnyezetben. Ez az exocivilizációkat, vagy ahogy gyakran hívjuk, az idegeneket is magába foglalja” – nyilatkozta Frank.
Frankék szerint ahogy egy populáció növekedik, egyre jobban feléli bolygója erőforrásait. A folyamat hatására az égitest környezete idővel drámaian megváltozik.
Hogy felmérjék, hogyan tud egy civilizáció és annak bolygója együtt fejlődni, Frank és munkatársai kidolgoztak egy matematikai modellt. „A klímaváltozás kozmikus környezetben történő megfigyelése jobb rálátást nyújthat arra, hogy mi történik most velünk, és hogy hogyan tudunk megküzdeni vele” – mondta Frank.
A szakértők az új modellt felhasználva négy lehetséges forgatókönyvet alkottak meg. Az elsőben a populáció és a bolygó állapota (például a hőmérséklete) is gyorsan emelkedik, ez pedig hatalmas pusztítást okoz a népességben. Azt nem tudni, hogy egy technológiailag fejlett társadalom képes-e átvészelni ekkora populációcsökkenést és környezeti átalakulást.
A második szimulációban a civilizáció időben felismerte, hogy negatív hatást gyakorol bolygójára. Ebben az esetben a populáció fennmaradhatott, ugyanis időben változtatott eddigi életformáján és fogyasztásán, és egy fenntartható életformára váltott..
A harmadik forgatókönyvben a társadalom nem értette meg a veszélyeket, és meglehetősen gyorsan összeomlott, majd eltűnt. A negyedik szimulációban a civilizáció ugyan rájött, hogy veszélyt jelent a környezetére, de csak későn tért át az új típusú erőforrásokra. Emiatt a társadalom az előbbihez hasonló módon megszűnt.
A kutatók az új matematikai modellt a húsvét-szigeti civilizáció története alapján alkották meg. A helyi populáció időszámítás szerint 1500-ig igen gyorsan nőtt, a 18. századra azonban a társadalom felélte a helyi erőforrásokat, a népesség pedig hirtelen csökkenni kezdett.
Bár a tudósok egyelőre nem tudják megjósolni, hogy pontosan milyen jövő is vár a Földre, az efféle vizsgálatok segíthetnek megérteni, hogy mit is kell tennünk bolygónk védelmében.