Pusztító vihar tombol a Marson
A NASA szerint a 2018 május végén létrejött vihar immár globális eseménnyé alakult.
Kép: NASA/JPL-Caltech
A hatalmas vihar a 2004 óta működő Opportunity marsjárót is veszélybe sodorta. A szélben ugyanis rendkívül vastag és sűrű porréteg jelent meg az atmoszférában, amely blokkolja a fényt a szerkezet napelemei elől.
A NASA másik eszköze, a nukleáris energiával működő Curiosity ugyanakkor nincs veszélyben, ezért képes adatokat gyűjteni az eseményről.
A NASA hetek óta figyeli a vihar fejlődését. Az űrhivatal szerint az esemény immár globális jelenséggé alakult – írja a Space.com.
Nagyobb vihar utoljára 2007-ben tombol a vörös bolygón, igaz, az jóval kisebb volt a mostaninál. Az Opportunity azt a vihart átvészelte, egy időre azonban így is megszakadt a kapcsolat a marsjáró és a földi irányítás között.
A mostani vihar hatására június 12-ére olyan vészesen lecsökkent a szerkezet energiaszintje, hogy hibernálnia kellett magát. Az eszköz egyik műszere bizonyos időszakonként bekapcsol, hogy felmérje az akkumulátor töltöttségét, idővel azonban ez a berendezés is teljesen kikapcsolhat.
A legutóbbi sajtótájékoztatón a NASA szakértői azt mondták, abban bíznak, hogy az Opportunity átvészeli az eseményt. Jelenleg a legnagyobb fenyegetést azt jelenti, hogy a fűtőberendezés működtetése nélkül végzetes fagykárok keletkeznek a rendszerben.
Szerencsére a vörös bolygón épp nyár van, a porvihar pedig képes stabilizálni a hőmérsékletet, így viszonylagos meleg uralkodik a marsjáró környezetében.
A nem mindennapi vihart a Curiosity mellett a Mars Reconnaissance Orbiter, a Mars Odyssey és a MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution Mission) is figyeli, ráadásul már az Európai Űrügynökség és India is bekapcsolódott a vizsgálatba. Az elemzéssel a kutatók azt akarják kideríteni, hogy hogyan alakulhatnak ki ilyen hatalmas viharok a Marson.