Vízfertőtlenítés borókával
Vannak olyan, bőrbetegségeket okozó mikobaktériumok, amelyek az uszodák, strandok vizében tenyésznek. Mindebből kitűnik, érdemes kutatni az ellenük való hatásos küzdelem lehetőségeit.
Közönséges boróka (Juniperus communis)
Fotó: Profimedia
A nem tuberkulózisos mikobaktériumok közül legtöbbet kutatottak – miután számszerűleg a legtöbb megbetegedést okozzák – az ún. „Mycobacterium avium complex” csoport tagjai. A foglalkozás-egészségügyi és toxikológiai kutatásokat is közlő Archives of Industrial Hygiene and Toxicology (horvátul: Arhiv za higijenu rada i toksikologiju) 2018. márciusi számában a horvátországi Rijekai Egyetem kutatói a mikobaktériumok több faja elleni védekezés új lehetőségére mutattak rá. Ilyen más mellett a M. intracellulare, amely leginkább a legyengült immunrendszerű embereknél jelent nagy kockázatot és elsősorban a tüdőt érinti, de ezen kívül például a bőrön és a nyirokcsomókban is képes betegséget okozni.
A horvát kutatás rámutat, hogy a Mycobacterium avium complex megbetegedések hátterében sokszor a nem megfelelően tisztán tartott melegvíz-rendszer a felelős. Még a csapvízben is előfordulhatnak. Tipikus tünete lehet a hasmenés, a hasi fájdalom.
Talán az nem is meglepetés, hogy ellenükben, mint sok más téren, a növények segíthetnek. A kutatás során több, horvátországi növényfajok illóolajait vizsgálták, hogy alkalmasak lehetnek-e baktériumokkal szembeni védekezésben. A kísérletben használt növények a következők voltak: közönséges boróka, olasz szalmagyopár (illóolaja gombaölő és gyulladáscsökkentő hatású), orvosi zsálya (levele fertőtlenítő hatású, enyhíti a fogíny- és torokgyulladást), egy levendula-hibrid, közönséges vagy nemes babér (puffadásenyhítő, vizelethajtó), nyugati vagy közönséges tuja (népi gyógyászatban használták, de vigyázni kell vele, mert nagyobb mennyiségben vagy hosszú időn át alkalmazva káros az egészségre).
Közülük a legkiemelkedőbb gátló-hatásúnak a közönséges boróka illóolaja bizonyult, amelyet a mikroszkópos vizsgálatok igazoltak, a vizsgált mikobaktériumok sejtmembránjában és citoplazmájában is változások álltak be használata után, amit a sejten belüli folyadék jelentős szivárgása is jelzett. A kísérleteket olyan környezetben végezték, amellyel utánozták a vizes rendszerekben fennálló körülményeket. A kutatók azt mondják, a közönséges boróka monoterpéneket (növények illóolajainak egyik fő összetevői, egy részük rovarcsalogató, beporzást elősegítő, másrészük antibakteriális) bőséggel tartalmazó illóolaja alkalmas kiegészítő vagy alternatív fertőtlenítőszerként használható a melegvizes-rendszerekben, mint például fürdőkben, úszó- és gyógyvizes medencékben.