Energiatermelés mesterséges fotoszintézissel

A növények képesek a fényt és a vizet „tüzelőanyaggá”, illetve oxigénné alakítani. A téma szakértői szerint le lehet másolni ezt a természetes folyamatot, amit úgy a Földön, mint Földön kívül lehetne alkalmazni.

A hosszú űrutazó küldetéseknek szüksége van a földi erőforrásoktól független, tárolható, megújuló energiaforrásokra. Katharina Brinkert és munkatársai arról számolnak be a Nature Communications c. tudományos folyóirat 2018. július 10-én megjelent számában, hogy majdnem nulla gravitáció mellett is szét lehet bontani a vizet hidrogénre és oxigénre. A hosszú távú űrutazásoknál a módszernek két haszna is lehet: egyrészt hajtóanyagként szolgáló hidrogént, másrészt belélegezhető oxigént termel.
A kísérleti berendezés az ejtőkapszulával – ez utóbbit éppen felemelik a lassító konténerből 9,3 másodperc szabadesés után.
Földi körülmények között működik már a módszer, de eddig kérdéses volt, hogy gravitáció nélkül mi történik. A tanulmány szerzői egy kísérletsorozatot végeztek egy ejtőtoronyban. Egy kapszula 9,3 másodpercig a szabadesés állapotában volt, így a kutatók szinte nulla gravitációt tudtak létrehozni. Azt találták, hogy a gravitáció hiánya csökkenti a vízbontás eredményességét, mert ilyenkor limitált a buborékok felszabadulása a fotoelektródák felszínéről. Viszont a használt anyag nanoszerkezetének megváltoztatásával elérték, hogy minimális gravitáció mellett is megmaradt a cella teljes vízbontási képessége.
Fordította: Bajomi Bálint, http://balint.bajomi.eu/