Az alvásmegvonás negatív hatásai
Már az egyéjszakányi teljes alvásmegvonás olyan idegrendszeri és viselkedési módosuláshoz vezet, amelyre a társasági élettől való visszavonulás és a magányosság érzése jellemző.
Fotó: Profimedia
Eti Ben Simon és Matthew P. Walker amerikai kutatók 18 egészséges felnőttet vizsgáltak egy alváslaborban végzett kutatás során. Itt ébren tartották őket egy éjszakán át, majd pszichológiai tesztekkel vizsgálták meg, hogy mennyire nyitottak a társasági érintkezésre. A Nature Communications tudományos folyóiratban 2018. augusztus 14-én megjelent tanulmányukban ismertették a vizsgálat eredményeit. Eszerint az alvástól megvont kísérleti alanyok kerülték a többi ember társaságát. Emellett az alvásmegvonás túlérzékenységet okozott az agy azon részeiben, amelyek az emberi közeledésre figyelmeztetnek.
A kísérletben további 1033 ember is részt vett: ők videófelvételeket néztek meg „álmosokról”, akik az eredmények szerint magányosabbnak tűntek. Ráadásul az 1033 néző önmagát is szignifikánsan magányosabbnak érezte. Ezen eredmények arra utalnak, hogy az alváshiányos emberek nagyobb távolságot tartanak a többiektől, és akikkel érintkeznek, azok is magányosabbnak érzik magukat.
További vizsgálatokra van szükség, hogy kiderüljön: változik-e ez a jelenség a nemtől, vagy az életkortól függően. Az eddigi eredmények arra utalnak, hogy kapcsolat van az alvás mennyisége és a magányosság érzete között.
Fordította: Bajomi Bálint, balint.bajomi.eu