Bizonyíték az ősembertípusok közötti génáramlásra
Egy nemzetközi kutatócsoport 50 000 éves csontokból kivont DNS-t elemzett.
Feltárási munka az oroszországi Gyeniszova barlang keleti csarnokában
Fotó: Viola Bence, Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology
Mintegy 50 000 évvel ezelőtt 3 ősi embertípus élt párhuzamosan Eurázsiában: a mai ember ősei, a Neander-völgyiek és a gyeniszovai emberek.
A Gyeniszova-barlang régészeti helyszín felett nyíló panoráma a völgyre
Fotó: Viola Bence, Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology
Utóbbiakat a Szibériában, az Altáj-hegységben lévő Gyeniszova-barlangban talált csontok alapján azonosították.
Viviane Slon, Svante Pääbo és munkatársaik a Nature 2018. augusztus 22-én megjelent számában számoltak be arról, hogy leolvasták (szekvenálták) a Gyeniszova-barlangban talált egyik csontból kivont DNS-t. A vizsgálat szerint a csont egy 13 éves kamaszlányé volt, aki mintegy 50 000 évvel ezelőtt hunyt el a helyszínen. A DNS-vizsgálat eredménye szerint a fiatal lány anyja neandervölgyi, apja pedig gyeniszovai volt. Ugyanakkor az apa ereiben kis részben neandervölgyi vér is folyt. A Gyeniszovai 11-nek elnevezett kamaszlány csontján végzett további genetikai elemzés arra utal, hogy anyja közelebb állt a Nyugat-Európában 20 000 évvel később élt neandervölgyiekhez, mint a Gyeniszova-barlangban, a lányhoz képest, korábban élt neandervölgyi populációhoz.
Gyeniszova 11 és apja közvetlen bizonyítékot nyújt arra, hogy a neandervölgyi és a gyeniszovai ősemberek kereszteződtek időnként. Ugyanakkor a tanulmány szerzői arra is rámutatnak, hogy a két csoport különálló maradt genetikailag, talán a ritka találkozások miatt.
Fordította: Bajomi Bálint, balint.bajomi.eu