A barlangi medve genetikai öröksége ma is kimutatható

Egy új kutatás szerint a faj genetikai öröksége ma is kimutatható.

Fotó: Pixabay
A pleisztocén végén rengeteg nagytestű emlős tűnt el, bizonyos fajok genetikai nyomai azonban máig fennmaradtak.
Így van ez a 25 ezer éve kihalt barlangi medvével is, melynek DNS-ét a közelmúltban mai barna medvékben azonosították – számol be az IFLScience. Az Axel Barlow, a Potsdami Egyetem munkatársa által vezetett csapat kutatása szerint a vizsgált példányok genomjának 0,9-2,4 százaléka barlangi medvéktől származott.
„A barlangi medvék bármely standard definíció szerint kihaltak, ez azonban nem jelenti azt, hogy a génállományuk törlődött, hiszen tovább élnek ezen élő állatok genomjában” – mondta Barlow.
Az elemzés során a kutatók barna medvék és jegesmedvék genomjait hasonlították össze azokkal a mintákkal, melyeket négy barlangi medve fülcsontjából nyertek ki. Az érintett példányok 35 ezer évvel ezelőtt éltek.
A genomok analizálása nem könnyű: egymástól távol álló fajoknak lehetnek véletlenszerűen azonos génjei, ugyanazon fajon belül pedig előfordulhatnak genetikai eltérések az egyes példányok közt. Az adatok alapján azonban a barlangi és a barna medvék közt rengeteg egyezés volt, ez pedig nem lehet véletlen. Barlow szerint kollégáival a hibridizáció nyomára bukkantak.
Egyébként nem csak állatoknál észlelhető a korábbi fajközi keveredések nyoma. A mai emberben például egyértelműen kimutatható a neandervölgyiek genetikai öröksége.