Több ezer éves sír került elő az olajfák alatt
A nyughely a minószi civilizáció korából származik.
Fotó: Greek Ministry of Culture
A sír egy olajfaliget alatt került elő a kelet-krétai Ierapetra közelében – számol be az IFLScience. A nyughelyet egy földműves fedezte fel, miután traktorja elakadt a sárban. Ahogy a férfi megpróbálta kiszabadítani járművét, felfedezte a faragott sírkövet, és azonnal értesítette a helyi régészéket.
A szakértők szerint a sír eredeti bejáratát egy agyagfal zárta el, a nyughelyet pedig három kamrára osztották. A lelőhelyen két férfi csontvázát találták meg, emellett pedig több faragványt és edényt is azonosítottak. A sír az időszámítás előtti 15. századból származik.
A korszakban működött a szigeten a minószi civilizáció. A népcsoport a korszak egyik nagyhatalma volt, városokat építettek, és hosszú utakat tettek meg a tengeren. Sajnálatos módon a későbbi természeti csapások emlékeik egy jelentős részét elpusztították.
Az érintett katasztrófák – például egy időszámítás előtti 16. századi vulkánkitörés – nagyban hozzájárultak a civilizáció hanyatlásához.
Az, hogy pontosan kik nyugodtak a kamrákban, még kérdéses. A jó minőségű kerámiák ugyanakkor azt sugallják, hogy az érintettek igen tehetősek voltak.