40 ezer éves csikót klónoznának a kutatók
Az állat egy mára kihalt fajhoz tartozott.
Fotó: Michil Yakovlev/SVFU/The Siberian Times
208. augusztusában, Szibériában került elő az a 30-40 ezer éves lótetem, melyet a szakértők klónozni akarnak – írja az IFLScience.
Az Északkeleti Szövetségi Egyetem csapata a dél-koreai Hvang Vu Szukkal, illetve vállalatával, a Szooam Biotechnológiai Kutató Alapítvánnyal közösen próbálják meg klónozni a csikót. Hvang Vu Szuk éveken át elismert őssejtkutató volt, amíg 2005-ben el nem ismerte, hogy etikai vétségeket követett el az emberi petesejtekkel és embriókkal végzett kísérletei során. A szakértő ráadásul a szomatikus sejtmagtranszferrel (SCNT) folytatott vizsgálataiban is meghamisította az adatokat.
A csikó klónozása egyáltalán nem lesz könnyű. A fagy nem kedvez a sejtek megmaradásának, élő sejt nélkül pedig lehetetlen végrehajtani a kísérletet. A Szooam Biotechnológiai Kutató Alapítványnak viszont van már tapasztalata a fagyasztott tetemek klónozásával: egy alkalommal sikerült „feltámasztaniuk” egy hűtőben tárolt kutyát.
Hvang szerint amennyiben sikerül kinyerniük egy élő sejtet, minden tőlük telhetőt megtesznek majd. „Ha van egy élő sejtünk, képesek leszünk sokszorosítani, és annyi embriót előállítani, amennyire csak szükségünk van” – mondta a kutató.
A csapat SCNT-vel próbálja majd meg klónozni a csikót. A szakértők a sejtmagot tartalmazó genetikai anyagot olyan petesejtekbe fogják bevinni, melyeket rokon lófajoktól vettek. További kezelést követően az ily módon létrehozott petesejtek embrióként funkcionálnak majd, melyeket aztán beültethetnek nőstény lovakba.
Hvang úgy véli, amennyiben sikerült végrehajtani a klónozást, úgy fontos lépést tehetnek meg a mamutok feltámasztása felé.