Talán mégsem hasznosak a probiotikumok?
Egy új kísérletes kutatás szerint sok ember bélrendszere meggátolja a hagyományos probiotikumokban lévő mikrobák megtelepedését.
Fotó: Profimedia
Ráadásul az is kiderült, az antibiotikumok hatásának ellensúlyozására szedett probiotikum időben kitolhatja a normális bélbaktériumok visszatérését.
A probiotikumok számtalan termékben megtalálhatók a csokoládétól a joghurton át a savanyúságokig. Tabletta szedése javasolt hosszabb antibiotikum-kúra után, a probiotikumban lévő hasznos baktériumok segítenek helyreállítani a bélflóra megfelelő egyensúlyát.
A Cell tudományos folyóirat 2018. szeptember 6-án megjelent számában egy izraeli kutatócsoport két tanulmányban is megkérdőjelezi ezen termékek hasznosságát. A területen végzett korábbi tudományos vizsgálatok eredményei ellentmondásosak voltak, Jotham Suez és munkatársai emiatt döntöttek egy új projekt elindítása mellett. Ennek során a széklet elemzése helyett közvetlenül vizsgálták a bélben a mikróbák megtelepedését. A két kutatás során 25, illetve 21 önkéntest vizsgáltak – volt aki valódi hatóanyagot, volt aki placebót kapott, egyeseknek pedig korábbi bélbaktériumaikból adtak kivonatot. A kutatók ezen kísérletek nyomán jutottak arra a következtetésre, hogy a probiotikumnak sok esetben nincs hasznos hatása.
„Az emberi bélrendszer baktériumok milliárdjainak ad otthont, minden emberben más az összetétele. Tévedés azt várni, hogy a kapható probiotikumok mindenkinek hatásosak lesznek, a jövő a testre szabott koktéloké. Az egyéni igények figyelembe vétele nélkül probiotikumot vásárolni tehát haszontalan, legalábbis az esetek jó részében – mondta a BBC-nek Eran Elinav, a kutatás vezetője.