Elkészítette első fotóját az új bolygóvadász
A NASA nemrég felbocsátott űreszköze, a Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) máris elkészítette első képét.
Fotó: NASA/MIT/TESS
A felvétel 2018. augusztus 7-én készült 30 perc alatt, amikor a TESS mind a négy kamerája működésben volt – áll a NASA közleményében.
A TESS képes érzékelni a távoli csillagok fényében lévő apró eltéréseket. Ezek a változások arra utalnak, hogy az érintett objektum előtt bolygók haladnak el, és ezek takarják ki a csillag fényét.
Paul Hertz, a NASA washingtoni központjának asztrofizikai igazgatója szerint az új világokban bővelkedő csillagtengerben a TESS széles hálót jelent, és igen ígéretes a bolygók további tanulmányozása szempontjából. A szakértő úgy véli, az első kép megmutatta az űreszköz kameráiban rejlő lehetőségeket.
A TESS a Kepler űrtávcső utóda, amely hasonló módszerrel kereste az exobolygókat. Az új űrszonda ugyanakkor közelebbi, 30-300 fényévre fekvő és 30-100-szor fényesebb csillagokat fog vizsgálni. Az eszköz összesen nagyjából 500 ezer csillagot elemez majd, és az elvárások alapján több mint 20 ezer új bolygót fedezhet fel.
A szakértők bíznak benne, hogy a TESS nemcsak az exobolygók kutatásában segíthet, hanem egyéb jelenségek megfigyelésére is alkalmas lesz.
A TESS 2018. július 25-én kezdte meg adatgyűjtését. A szerkezet első évében a déli, a másodikban pedig az északi égboltot fogja elemezni.