Lehet élet a legközelebbi exobolygón?

Egy új kutatásban azt vizsgálták, hogy fennmaradhat-e egy óceán az égitest felszínén.

Fotó: ESO/M. Kornmesser
2016-ban fedezték fel a Proxima Centauri b-t, a legközelebbi idegen csillag, a Proxima Centauri körül keringő égitestet. Bár az objektum csillagászati szempontból közel, mintegy 4,2 fényévre fekszik, a kutatók csak keveset tudnak róla.
Az egyik legfontosabb kérdés, hogy vajon alkalmas lehet-e a közel földtömegű égitest az élet fenntartására. Mai tudásunk szerint az életnek folyékony vízre van szüksége, így a kutatók elsősorban ennek a meglétét keresik.
A folyékony víz jelenléte mellett szól, hogy a bolygó a Proxima Centauri lakható zónájában fekszik, azaz elegendő hő éri ahhoz, hogy ne fagyjon meg felszínén a víz. Az viszont nem kedvez a folyadéknak, hogy az égitest igen közel kering csillagához, és ezért könnyedén kötött tengelyforgásúvá válhatott. Ez azt jelenti, hogy mindig ugyanazt az oldalát világítja meg a csillag: az érintett oldalon rendkívüli forróság, míg a másikon állandó fagy uralkodhat.
Az új kutatásban az Anthony Del Genio, a NASA Goddard Űrtudományi Intézet munkatársa által vezetett csapat számítógépes szimulációk segítségével mérte fel, hogy fennmaradhat-e egy óceán a bolygón – írja a Space.com.
A kutatók azt feltételezték, hogy a Proxima Centauri b rendelkezik atmoszférával, a felszínén pedig olyan óceán található, amely a földi víztömegekhez hasonlóan áramlása közben képes eloszlatni a felszíni hőt.
Ezután a csapat 18 különböző szimulációt futtatott le, melyekben más-más körülmények uralkodtak a szimulált égitesten. Az adatok azt mutatják, hogy a feltételezett óceán változatos körülmények közt képes fennmaradni az égitesten.
„Szimulációink fő üzenete, hogy jó esély van arra, hogy a bolygó lakható” – mondta Del Genio.