Megtalálta az első bolygót a NASA új szondája

Az égitest mintegy 60 fényévre található.

Fotó:: NASA’s Goddard Space Flight Center
Megtalálta első bolygót az áprilisban felbocsátott Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) – számol be a Space.com. Az űrszonda első képét egyébként a közelmúltban mutatták be.
Az új világ egy úgynevezett szuperföld: az átmérője 2,14-szer nagyobb a Földénél, míg tömege 4,82-szörös lehet. Az égitest, a Pi Mensae c az 59,5 fényévre fekvő Pi Mensae körül kering. A csillag egy sárga törpe – épp, mint a mi Napunk.
A szakértők korábban találtak már egy bolygót, egészen pontosan egy gázóriást a Pi Mensae mellett. Az érintett égitest, a Pi Mensae b, 10 Jupiter-tömegű.
A most azonosított objektum 0,07 csillagászati egységre kering a Pi Mensae-től. Egy csillagászati egység a Nap-Föld átlagos távolságával egyenlő, a bolygó tehát kifejezetten közel fekszik gazdacsillagához.
Chelsea Huang, az MIT munkatársa és az új égitestet leíró tanulmány vezető szerzője szerint a bolygó sűrűsége arra utal, hogy az egész Pi Mensae c vízből épül fel. Ennél azonban sokkal valószínűbb, hogy az objektum kőzetmaggal, illetve héliumból és hidrogénből álló atmoszférával rendelkezik. A kutatók azt is feltételezik, hogy a csillagától kapott hő miatt a Pi Mensae c folyamatosan párolog.
A Pi Mensae rendszerének különlegessége, hogy a távolabbi, Jupiter-szerű égitest nem az elvárható körkörös, hanem ovális pályát írja le. Ez arra utal, hogy valami szokatlan dolog történhetett egy bizonyos ponton.
Bolygóvadászat az űrben
A TESS egyébként a legendás űrtávcső, a Kepler helyét fogja átvenni. Elődjéhez hasonlóan a csillagok fényingadozását figyeli, ez alapján ugyanis következtetni lehet az adott objektum előtt elhaladó exobolygók jelenlétére. A becslések alapján missziója során a TESS több mint 20 ezer bolygót azonosíthat majd.