Japán űrtörténelmet írt

Először landolt rover egy aszteroida felszínén.

Fotó: Twitter/HAYABUSA2@JAXA
Először landolt rover (idegen égitesre küldött jármű) egy aszteroidán – számol be az IFLScience. A két, egyenként 1 kilogrammos szerkezet a Japán Űrügynökség Hayabusa-2 űrszondájáról vált le 2018. szeptember 21-én. A misszió csapata egy nap múlva jelentette be: a landolás sikeres volt, a roverek mozgásba kezdtek, és megküldték első képeiket, illetve adataikat.
A szerkezetek 2014 decemberében indultak útnak a Hayabusa-2 fedélzetén a 280 millió kilométerre fekvő Ryugu aszteroida felé. Maga az objektum meglehetősen kicsi, mintegy 1 kilométer széles.
A roverek apró ugrásokkal fognak közlekedni az égitest felszínén. Mivel a Ryugu tömegvonzása gyenge, a szakértőknek óvatosan kell végrehajtaniuk a manővereket, nehogy a szerkezetek elhagyják az aszteroida gravitációs mezejét. A roverek a Földön nagyjából 1 kilogrammot nyomnak, az objektumon azonban csupán negyed gramm a relatív tömegük.
Nem ez volt az első alkalom, amikor a JAXA megpróbálkozott hasonló küldetéssel. A 2000-es évek elején a Hayabusa szintén megkísérelt landoltatni egy rovert az Itokawa nevű aszteroidán. A misszió azonban kudarcba fulladt, a leszállóegység pedig elveszett.
A Hayabusa-2 ebből a szempontból már most sikeresebb elődjénél. Idén ráadásul további két rovert is elhelyezhet a Ryugun: egyet október elején, egyet pedig valamikor 2019 előtt.