Megtalálták a „Kígyókirály” oltárát
A maja emlék mintegy 1500 éves.
Fotó: National Museum of Archaeology and Ethnology in Guatemala City
Régészek egy csoportja egy közel 1500 éves faragott oltárt fedezett fel az ősi maja városban, La Coronában, Észak-Guatemala esőerdejében – számol be a Live Science.
A guatemalai Nemzeti Régészeti és Néprajzi Múzeum közleménye szerint az oltár a legősibb emlék, melyet La Coronában valaha felfedeztek. A település a klasszikus maja korszak idejéből származik, amely az időszámítás előtti 250 és időszámítás szerint 900 közötti periódust öleli fel.
Az oltáron található faragványok arról árulkodnak, hogy miként építette ki hatalmát a maja alföldön mintegy 200 éven át uralkodó Kaanul-dinasztia. Marcello Canuto, a Tulane Egyetem munkatársa és a La Corona Regionális Régészeti Projekt igazgatótársa szerint a leletnek köszönhetően a település egy korábban ismeretlen uralkodóját fedezték fel. A királynak szoros politikai kapcsolatai voltak a Kaanul Királyság fővárosával, Dzibanchével, illetve a közeli El Peru-Wakával.
A mészkőből készült alkotáson az uralkodó, Chak Took Ich’aak látható, amint egy kétfejű kígyót visz. A király kezében nem véletlenül van éppen ez az állat, hiszen a korabeliek a Kaanul uralkodókat kígyókirályoknak nevezték.
Az ábra mellett egy sor hieroglifa található, amely átszámítva az időszámítás szerinti 544. május 12-i dátumra mutat. Az oltár sokat elárul a Kaanul királyok korai terjeszkedési stratégiájáról, illetve arról, hogy milyen fontos szerep jutott La Coronának már a dinasztia korai időszakában is.
A szakértők következő célja az, hogy alaposabban is megvizsgálják az oltárt, hátha további érdekességeket árul el a kígyókirályról.