A kardszárnyú delfinek fele el fog tűnni

Komoly bajban vannak a kardszárnyú delfinek.

Fotó: Pixabay
1979-ben az Egyesült Államok tilalmat rendelt el az elektromos eszközök gyártásához felhasznált poliklórozott bifenilek (PCB-k) használatára. Később egyre több ország csatlakozott a kezdeményezéshez.
Negyven évvel később azonban a PCB-k szintje még mindig túl magas, ez pedig komoly fenyegetést jelent a kardszárnyú delfinekre – írja az IFLScience.
A Jean-Pierre Desforges, az Aarhus Egyetem munkatársa által vezetett csapat egy új kutatásban arra jutott, hogy ilyen szennyezettség mellett 30-50 év múlva feleződhet az orkák vadon élő populációja.
A vizsgálatban a szakértők saját adataikat hasonlították össze korábbi tanulmányok eredményeivel. A csapat összesen több mint 350 gyilkos bálnában mérte fel a PCB-koncetrációt. Ez után egy modell segítségével felmérték, hogy milyen hatással lesz a szennyezettség az állatok immunrendszerére, illetve leszármazottaikra az elkövetkező száz évben.
Desforges szerint adataik azt mutatják, hogy a tanulmányozott populációk felét érinti a PCB-szennyezés. A helyzet a Gibraltári-szorosban, a Csendes-óceán északkeleti részén, illetve Brazília és az Egyesült Királyság környékén különösen súlyos. Ezekben a térségekben szinte alig születnek orkák.
A kutatók szerint a cetek egy kilogrammnyi zsírszövetében mintegy 1300 milligramm PCB lehet. A becslések alapján már akár 50 milligramm is elegendő lehet a terméketlenség kialakulásához és az immunrendszer károsodásához. Mivel a mérgező anyagokat az anyatejjel a nőstények képesek átadni utódaiknak, a kicsik szintén szenvednek a mellékhatásoktól.