Maja metropoliszt találtak a dzsungelben
A településhálózat több mint ezer évet várt a felfedezésre.
Kép: PACUNAM/Estrada-Belli
Mintegy 61 ezer maja épületrészek (piramisoktól az apró házakig) nyomát fedezték fel a guatemalai esőerdő mélyén – számol be a Live Science. Mivel a dzsungel meglehetősen nehezen járható, a kutatók lézer alapú távérzékelés (LIDAR) segítségével térképezték fel a területet.
Marcello Canuto, a Tulane Egyetem Közép-Amerikai Kutatóintézetének munkatársa szerint a LIDAR-ral képesek felmérni a dzsungel által takart felszín sajátosságait, így azonosítani tudják az emberek által emelet struktúrákat, például a falakat és utakat.
A vizsgálat során csapat több városi központot is talált az 1200 négyzetkilométeres területen. A becslések alapján a régióban akár 11 millió ember is élhetett a klasszikus maja kor végén, időszámítás szerint 650-800 között.
Egy ekkora populációnak óriási mennyiségű élelemre volt szüksége. Éppen ezért nem volt meglepetés, hogy a LIDAR-os vizsgálat intenzív mezőgazdaságra utaló nyomokat fedett fel a környéken.
A térségben egyébként egy kiterjedt úthálózat is fekszik, amely a helyi településközpontokat kötötte össze. A felfedezés azt jelenti, hogy a maják komolyan átalakították környezetüket.
Bár az új vizsgálat sokat elárul a régióról, fontos kiemelni, hogy a LIDAR-os kutatás nem helyettesítheti a valódi régészeti feltárást. Az új adatoknak köszönhetően most a szakértők alaposabban megtervezhetik, hogy mely területeken lesz érdemes helyszíni vizsgálatot végezni.